13
اوت

آماده‌سازی ۴۰۰ هزارتن بذر گندم برای کشت سال جدید/ پرداخت مطالبات گندم کاران ایده‌آل نیست

بیش از ۴۰۰ هزارتن بذر گندم برای کشت سال زراعی ۹۶- ۹۷ تهیه شده که فرآوری این تعداد بذر در حال انجام است و حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزارتن بذرگندم هم توسط کشاورزان برای کشت سال آینده ذخیره سازی شده است.

اسماعیل اسفندیاری پور، مجری طرح گندم وزارت جهادکشاورزی امروز در گفتگو با خبرنگار ایانا با بیان این مطلب افزود:با شروع دولت تدبیر و امید برنامه ۱۰ ساله برای گندم تهیه شده که براساس این برنامه، کلیه نیازهای تولید گندم در این طرح با رویکرد ارتقاء بهره وری و افزایش عملکرد پیش بینی شده است. از سال ۹۳ طرح ضریب افزایش خود اتکائی گندم در قالب برنامه اقتصادی تدوین و به مرحله اجرا رسید.

وی در ادامه اضافه کرد: رویکرد این طرح کاهش ۶۰۰ هزار هکتاری سطح زیرکشت گندم آبی و ۵۰۰ هزار هکتاری گندم دیم است تا با افزایش عملکرد درواحد سطح علاوه بر تامین و تولید ۱۰۰ درصدی نیاز داخلی گندم، منابع آب و خاک به کشت محصولاتی مثل کلزا، چغندرقند و حبوبات اختصاص یابد.

اسفندیاری پور با بیان اینکه در این طرح تامین نیاز داخلی در درازمدت مدنظر بوده، تصریح کرد: رویکرد صادرات گندم در این طرح دیده نشده، اما در صورت فراهم شدن شرایط، صادرات این محصول بررسی می شود.

وی با اشاره به اینکه یک سوم گندم کشور در مناطق آبی کشت می شود، گفت: سطح زیرکشت گندم دیم کشور که دوسوم سطح زیرکشت این محصول را به خود اختصاص داده، از ۴ میلیون هکتار به ۳ میلیون هکتار کاهش یافته و حتی سطح زیرکشت ۲ میلیون و یکصد هزار هکتاری گندم آبی در بسیاری از استان‌ها نظیر گلستان ( با ۹۰ درصد تامین آب برای کشت گندم به وسیله باران)، مازندران، دشت مغان و اراضی مشابه بیشتر به آب باران متکی است.

کاهش ۵۴۰ هزارهکتاری سطح زیر کشت گندم

وی افزود: سطح زیر کشت گندم آبی در ۳ سال منتهی به سال ۹۲، حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار بوده که با کاهش ۳۷۰ هزار هکتاری، به ۲ میلیون و سی هزارهکتار درسال گذشته رسیده، همچنین سطح زیر کشت گندم دیم از ۳ میلیون و ۹۵۰ هزارهکتار در همان زمان با کاهش ۱۷۰ هزارتنی به ۳ میلیون و ۷۸۰ هزار هکتار رسیده که سطح زیر کشت گندم آبی و دیم کشور در مجموع ۵۴۰ هزارهکتار کاهش یافته، اما عملکرد گندم آبی در سال گذشته به ۴ تن و ۱۵۰ کیلوگرم و عملکرد گندم دیم به یک هزار و ۵۰۰ کیلو گرم رسید.

اسفندیاری پور در ادامه اضافه کرد: باوجود کاهش سطح زیرکشت گندم، تولید این محصول افزایش یافت که اقداماتی نظیر ورود ارقام جدید و بذور گواهی شده با عملکرد بالا درسطح مزارع، ورود ۶۰ هزاردستگاه تراکتور، ۲ هزار دستگاه کمباین، ۱۲ هزار دستگاه کارنده و همین میزان دستگاه سمپاش پشت تراکتوری در مسیر تولید موجب ارتقاء عملکرد در واحد سطح این محصول شد.

مجری طرح گندم وزارت جهادکشاورزی با بیان اینکه اعلام قیمت خرید تضمینی گندم قبل از آغاز فصل زراعی موجب اطمینان کشاورزان از حمایت دولت نسبت به تولید داخل شد، گفت: این اقدامات منجر به خوداتکائی در تولید گندم شد،در حالی که با وجود لطف خداوند در سه ساله منتهی به سال ۹۲، اما ۷ میلیون تن گندم وارد کشور می شد!

پرداخت مطالبات گندم کاران ایده‌آل نیست

وی با اشاره به سخنان یکی از اقتصاددانان غربی عنوان کرد: اگر انگیزه وجودداشته باشد کشاورزان خاک را تبدیل به طلا می کنند. ایجاد انگیزه با قیمت مناسب خرید تضمینی، پرداخت به موقع و پشتیبانی از کشاورزان صورت می گیرد و البته درسال جاری شرایط پرداخت مطالبات گندم کاران ایده آل نیست.

اسفندیاری پور با بیان اینکه ایران جزو بزرگ ترین واردکننده های غلات دنیا بود، اضافه کرد: گندم مازاد برمصرف کشاورزان برای تامین شدن آرد مورد نیاز خبازی های کشور که حدود ۸ میلیون و۷۰۰ هزار تن است در سال جاری متناسب با کل نیاز کشور خریداری و هم اکنون درانبارهای دولت موجود و احتمال افزایش خرید تا بیش از ۹ میلیون تن وجود دارد.

مجری طرح گندم وزارت جهادکشاورزی گفت: بارندگی مناطق دیم سال زراعی قبل ۹۵- ۹۶ که ۱۰۰ درصد وابسته به باران است، حدود ۱۰ آذرماه صورت گرفت و سرمازدگی شدید باعث تحقق نیافتن تولید ۳ میلیون و ۷۸۰ هزار هکتار سطح زیر کشت گندم دیم شد و برخی مناطق تا اوایل فروردین ماه به تعویق افتاد، اما با اقدامات انجام شده و حمایت کشاورزان به خوداتکائی گندم دست یافتیم.

آماده‌سازی ۴۰۰ هزارتن بذر گندم برای کشت سال جدید

وی با بیان اینکه بیش از ۴۰۰ هزارتن بذرگندم برای کشت سال آینده تهیه شده که فرآوری این تعداد بذر در حال انجام است، تصریح کرد: حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزارتن بذرگندم هم توسط کشاورزان برای سال آینده ذخیره سازی شده است.

به گفته وی میزان بارندگی در سال زراعی ۹۱-۹۲ حدود ۲۴۰ میلی متر بوده که ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تن گندم در کشور تولید و ۴ میلیون و ۸۰۰ هزارتن خرید تضمینی صورت گرفت، اما سال ۹۳ با همان میزان بارندگی تولید گندم به ۱۴ میلیون و ۵۹۰ هزارتن و خریدتضمینی به ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزارتن رسید.

وی در ادامه اضافه کرد: عملکرد گندم در کشورهای فرانسه و آلمان حدود ۸تن در هکتار و در زلاندنو نیوزلند با سطح زیر کشت ۳۵ هزارتنی، ۹ تن درهکتار است؛ همچنین کشورهای آمریکا، اتحادیه اروپا، کانادا، استرالیا آرژانتین و روسیه ۸۰ درصد صادرات گندم دنیا را در اختیار دارند.

مکانیزاسیون کشاورزی در اروپا ۳ برابر ایران

اسفندیاری پور در پاسخ به این پرسش که چرا عملکرد هر هکتار گندم در کشورهای اروپایی حدود ۱۰ تن در هکتار، اما در ایران حدود ۴ تن در هکتار است، افزود: مقایسه کشت گندم در ایران و اروپا درست نیست، چرا که کاشت، داشت و برداشت گندم در اروپا از مهرماه تا مرداد ماه سال بعد طول می کشد اما کشت گندم در ایران طی ۴ فصل و در ۴ گروه صورت می گیرد. در اروپا آبیاری مداوم با آب باران موجب رشد مواد آلی خاک می شود، اما در ایران استفاده بیش از اندازه از خاک ها و کمبود منابع آبی، مانع دستیابی ما به عملکرد اروپایی ها است؛ همچنین کشاورزان اروپائی با مکانیزاسیون ۴,۵ قوه اسب بخار و استفاده از تسهیلات صفر درصدی برای تهیه ماشین آلات زراعی اقدام به کشت گندم می کنند، اما کشاورزان ایرانی در بهترین حالت در خوزستان با ۱.۵ قوه اسب بخار و با تسهیلات ۱۸ درصدی به کشت این محصول می پردازند.

عملکرد ۱۲ تنی گندمکاران ایرانی در استان البرز

وی با اشاره به اینکه ارقام زیادی از بهترین نوع گندم توسط محققین وزارت جهاد کشاورزی معرفی شده، تصریح کرد: یکی از بهترین ارقام گندم “مهرگان” است که با پروتئین ۱۳,۸ درصد در خوزستان کشت می شود و کشاورزان استان البرز هم با کشت برخی ارقام جدید گندم به عملکرد ۹ تا ۱۲ تن درهکتار دست یافته اند.

مجری طرح گندم وزارت جهادکشاورزی با بیان اینکه کودهای فسفاته، ازته و پتاسه در ۴ سال گذشته با کمترین دغدغه بدون محدودیت و متناسب با نتایج آنالیز خاک یا کارشناسی های صورت گرفته در دسترس کشاورزان بوده، تصریح کرد: آفات بیماری‌ها و علف های هرز تا ۳۰ درصد به مزارع خسارت وارد می کند که برای جلوگیری از این خسارت‌ها، سموم و علف‌کش‌های کشاورزی و انواع سمپاش ها به تعداد کافی در اختیار کشاورزان قرارگرفت و سموم هندی و چینی محدود در گذشته، جای خود را به بسیاری از سموم جدید با تکنولوژی بالا و کارایی مناسب داده که در کنترل علف هرز مزارع بسیار موثر بوده است.

وی با اشاره به اینکه توسعه روش های آبیاری تحت فشار، بارانی، میکرو و تیپ در دستور کار معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفت، اظهار کرد: حدود ۸ هزار مهندس ناظر استخدام و در مناطق مختلف پهنه بندی شدند که کلاس های آموزشی و انتقال دانش و تکنولوژی برای کشاورزان برگزار می کنند.

اسفندیاری پور گفت: قرارداد دو پروژه بین المللی با مراکز تحقیقاتی سیمیت و ایکاردا منعقد و اجرای قرارداد سیمیت از سال گذشته برای کاهش نوسانات مناطق دیم در استان های کردستان، کرمانشاه و اذربایجان شرقی آغاز شده که پس از ارزیابی از بین ۲۸ رقم گندم، ۸ رقم جو و ۲۲ رقم نخود بهترین ارقام معرفی، به سرعت تکثیر و در اختیار کشاورزان قرار می گیرد، همچنین کشاورزی حفاظتی در همان مناطق در دست ارزیابی و اجرا قرار دارد.

اسفندیاری پورگفت:  افراد بسیاری گندم را محصولی آب بَر یا با نیاز آبی زیاد می دانند، اما دوسوم این محصول به صورت دیم و یک سوم دیگر به دلیل رشد و نمو در پائیز و بهار کم ترین نیاز آبی را دارد.

مجری طرح گندم وزارت جهادکشاورزی با بیان اینکه سالانه رقم قابل توجه صرف واردات روغن و کنجاله می شود، عنوان کرد: کشت بهاره و تابستانه کلزا در چرخه تناوب و پایداری تولید گندم و روغن موثر است.

http://www.iana.ir/fa/news/47316/%D8%A2%D9%85%D8%A7%D8%AF%D9%87%E2%80%8C%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-400-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D9%86-%D8%A8%D8%B0%D8%B1-%DA%AF%D9%86%D8%AF%D9%85-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D8%AA-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D9%BE%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%D9%85%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%DA%AF%D9%86%D8%AF%D9%85-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%DB%8C%D8%AF%D9%87%E2%80%8C%D8%A2%D9%84-%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA