16
مارس

افزایش ۴ میلیون تنی ظرفیت فرآوری محصولات کشاورزی در سال

مدیرکل دفتر صنایع تبدیلی و تکمیلی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: هر سال به طور متوسط ۴ میلیون تن سالانه به ظرفیت فرآوری محصولات افزوده می شود که بیش از تکلیف برنامه ششم توسعه است.

مدیرکل دفتر صنایع تبدیلی و تکمیلی وزارت جهاد کشاورزی مطرح کرد:

افزایش ۴ میلیون تنی ظرفیت فرآوری محصولات کشاورزی در سال

مدیرکل دفتر صنایع تبدیلی و تکمیلی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: هر سال به طور متوسط ۴ میلیون تن سالانه به ظرفیت فرآوری محصولات افزوده می شود که بیش از تکلیف برنامه ششم توسعه است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، چنگیز اسفندیاری افزود: بر اساس برنامه ششم توسعه ظرف پنج سال باید ۱۲ میلیون تن به ظرفیت فرآوری محصولات کشاورزی افزوده شود و ما از برنامه جلو هستیم.

وی استقبال سرمایه گذاران در حوزه صنایع تبدیلی و تکمیلی محصولات کشاورزی را از دلایل این افزایش دانست و تصریح کرد: بیشترین افزایش در حوزه نگهداری مانند احداث سیلو، انبار، کشتارگاه طیور، فرآوری میوه، سبزی و صیفی و بازسازی نوسازی بوده است.

اسفندیاری با بیان این که در ۶ ماهه نخست امسال دو میلون تن به ظرفیت فرآوری محصولات کشاورزی اضافه شده است،گفت: با این افزایش ۵۴ میلیون تن محصولات در این بخش فرآوری می شود.

وی میزان فرآوری محصولات کشاورزی در سال ۹۶ را ۵۲ میلیون تن عنوان کرد.

مدیرکل دفتر صنایع تبدیلی و تکمیلی وزارت جهاد کشاورزی درباره میزان فرآوری در محصولات مختلف خاطرنشان کرد: به طور میانگین در سال ۹۶ نزدیک به دو میلیون تن محصولات زراعی، حدود ۷۵۰ هزار تن باغی، ۱.۵ میلیون تن دامی و ۱۴۰ هزار تن محصولات شیلاتی فرآوری شده است.

وی ایجاد، توسعه و حمایت از صنایع تبدیلی و غذایی محصولات کشاورزی فسادپذیر در قطب های عمده تولید و روستاها، فعال سازی ظرفیت های نیمه خالی با سرمایه گذرای در کشت قرارداری محصولات کشاورزی در داخل، بازسازی و نوسازی واحدهای فرسوده موجود، توسعه باراندازها و واحدهای سردخانه ای کوچک در کنار مزارع و باغات و حمایت از توسعه پایانه های صادراتی در قطب های تولید را از رویکردهای اصلی وزارت جهاد کشاورزی در حوزه صنایع تبدیلی و غذایی برشمرد.

اسفندیاری با تاکید بر فرآوری گیاهان دارویی گفت: در حال حاضر تولید افزودنی های مواد غذایی، بسته بندی ها، تولید فرآورده های مختلف از محصولات پسته، زعفران و زرشک تمایل به همکاری و سرمایه گذاری داریم.

وی گفت: برخی برندهای معتبر خارجی در حوزه فرآوری لبنیات در سال های اخیر به علت جاذب بودن صنایع غذایی در ایران سرمایه گذاری کرده اند که البته بحث تحریم روند این نوع سرمایه گذاری ها را کند کرده است.

مدیرکل دفتر صنایع تبدیلی و تکمیلی وزارت جهاد کشاورزی توسعه کمی و کیفی سردخانه ها،سیلوها و انبارهای کشور را از کارهای شاخص در دولت تدبیر و امید دانست و تصریح کرد: ظرفیت سیلوها، انبارها و سردخانه ها از دو میلیون تن در سال ۹۲ به ۴.۵ میلوین تن رسیده و به زودی یک میلیون دیگر به این ظرفیت اضافه می شود که نقش اساسی در نگهداری محصولات و کاهش ضایعات به ویژه در شرایط تحریم دارد.

وی افزود: طی این مدت دو میلیون تن به ظرفیت نگهداری گندم و غلات نیز اضافه شده است.

اسفندیاری، ارزش صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی را به طور متوسط در سال ۶.۵ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: در سبد صادراتی کشور در ۱۰ سال گذشته شیرینی و شکلات، لبنیات، زعفران، رب گوجه فرنگی، روغن نباتی، آب میوه، کنستانتره، ماکارانی، چای، شیرین بیان، خوراک دام، طیور و آبزیان با مجموع سهم ۶۵ درصدی، بیشترین اقلام صادراتی صنعت غذا را به خود اختصاص داده اند.

وی اظهار داشت: مقصد صادراتی صنایع غذایی به بیش از ۱۲۰ کشور سراسر جهان بوده و کشورهای همسایه آسیای میانه، کشورهای حوزه خلیج فارس و اسپانیا، آلمان و لهستان از عمده مقاصد صادراتی هستند.

http://agna.ir/%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%DB%B4-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%AA%D9%86%DB%8C-%D8%B8%D8%B1%D9%81%DB%8C%D8%AA-%D9%81%D8%B1%D8%A2%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D9%85%D8%AD%D8%B5%D9%88%D9%84/