02
اوت

بررسی مشکلات پسته‌کاران رفسنجان در پژوهشکده پسته / توسعه استفاده از آبیاری زیرسطحی کم‌فشار در باغ‌های پسته استان کرمان / اجرای طرح بررسی اثرات آبیاری زیرسطحی در محدوده رشد ریشه گیاه

رئیس پژوهشکده پسته با بیان اینکه در نشست مشترک مدیران اجرایی و تحقیقاتی شهرستان رفسنجان مسائل و مشکلات عدیده‌ای از سوی مدیران شرکت کننده در این نشست طرح شد، افزود: بیشتر مشکلات پسته‌کاران رفسنجان مربوط به بیماری‌ها و آفات پسته به‌ویژه بیماری پسیل پسته می‌شود.

رئیس پژوهشکده پسته از نشست مشترک مدیران اجرایی و تحقیقاتی شهرستان رفسنجان به منظور بررسی مسائل و مشکلات پسته‌کاران این شهرستان در این پژوهشکده خبر داد.

رئیس پژوهشکده پسته امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با اشاره به برگزاری نشست مشترک ۴۰ تن از مدیران و اعضای هیأت علمی این پژوهشکده با مدیران اجرایی جهاد کشاورزی و دیگر دستگاه های دولتی و غیر دولتی شهرستان رفسنجان گفت: قرار است از این پس به‌صورت ماهانه از مدیران اجرایی استان کرمان دعوت شود تا در پژوهشکده وضعیت و مسائل و مشکلات پسته‌کاران استان بررسی گردد و راه‌حل‌های عملی برای برطرف شدن این مشکلات ارائه شود یا موضوع برای بررسی و تحقیق در پژوهشکده پسته قرار گیرد.

دکتر امان ا… جوانشاه با بیان اینکه در این نشست مشترک مسائل و مشکلات عدیده‌ای از سوی مدیران شرکت کننده طرح شد، افزود: بیشتر مشکلات پسته‌کاران رفسنجان مربوط به بیماری‌ها و آفات پسته به‌ویژه بیماری پسیل پسته می‌شود. علاوه بر این، مشکلات کمبود آب و خشکسالی در منطقه، کاهش عملکرد باغ‌های پسته، عوارض فیزیولوژیکی که بر اثر تغییرات آب و هوایی پدید آمده مانند ریزش میوه و جوانه گیاه پسته، شوری آب و… نیز از مسائل و تنگناهای فعالیت‌های پسته‌کاران رفسنجان به‌شمار می‌رود.

به گفته وی، در این نشست مقرر شد ضمن بررسی دقیق و علمی مشکلات پسته‌کاران رفسنجان، دوره‌های آموزشی نیز برای رفع مسائل آنان در مناطق مختلف این شهرستان برگزار شود.

جوانشاه در ادامه مشکل یکپارچه‌سازی اراضی در شهرستان رفسنجان را ازجمله مشکلاتی دانست که از سوی مدیران اجرایی جهاد کشاورزی شهرستان در این نشست مطرح شد و بیان کرد: در مجموع در این نشست راه‌کارهای کاربردی به‌منظور رفع مشکلات باغداران پسته شهرستان رفسنجان بررسی و درباره ریزش جوانه گل و میوه پسته به‌ویژه قرار شد پروژه‌های تحقیقاتی از سوی اعضای هیأت علمی پژوهشکده تهیه و اجرا شود. در این زمینه در حال حاضر اطلاعات خاصی در پژوهشکده موجود نیست.

وی با بیان اینکه اعتبارات پژوهشکده پسته آنقدر نیست که بتوانیم فعالیت‌های تحقیقاتی گسترده ای در تمام مسائل و مشکلات باغداران پسته شهرستان رفسنجان انجام دهیم، ادامه داد: در زمینه مبارزه با آفات پسته می‌توان در کوتاه‌مدت به نتایج کاربردی دقیقی دست یافت؛ اما درباره ریزش جوانه گل پسته پنج سال زمان لازم است تا کار جدی و مناسبی صورت گیرد. پژوهشکده به‌دلیل کمبود اعتبارات ناچار است به مرور مسائل و تنگناهای پسته‌کاران منطقه را برطرف سازد.

رئیس پژوهشکده پسته با اشاره به اجرای سیستم آبیاری زیرسطحی کم‌فشار در باغ‌های پسته استان کرمان به‌ویژه در شهرستان انار عنوان کرد: با اجرای این سیستم از آبیاری حدود ۵۰ درصد در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود و از سوی دیگر بهره‌وری در تولید افزایش می‌یابد. از سه سال پیش تاکنون بیش از یک‌هزار هکتار از باغ‌های استان به سیستم آبیاری زیرسطحی کم‌فشار مجهز شده و این شیوه در استان در حال توسعه است.

جوانشاه ارائه برنامه تغذیه گیاهان پسته در روش آبیاری زیرسطحی کم‌فشار را از دیگر فعالیت‌های پژوهشکده پسته اعلام کرد و خاطرنشان ساخت: در این روش به‌منظور برطرف کردن مشکلات تغذیه‌ای گیاه با همکاری سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان پروژه‌های متعددی اجرا یا در دست اجرا است که ازجمله آن‌ها می‌توان به اجرای چهار پروژه در استان اشاره کرد.

وی در همین زمینه تأکید کرد: چنانچه باغداران پسته استان نتوانند کود مورد نیاز گیاه را در استفاده از شیوه آبیاری زیرسطحی به گیاه برسانند، گیاه رفته‌رفته آسیب می‌بیند. پژوهشکده برای رفع این مشکل در صدد یافتن راه‌هایی برای وارد کردن کلسیم به خاک از طریق مخلوط با آب در آبیاری زیرسطحی است.

به گفته جوانشاه، اجرای طرح بررسی اثرات آبیاری زیرسطی در محدوده رشد ریشه گیاه در طولانی‌مدت به‌منظور بررسی دقیق اتفاقات رخداده در محدوده رشد ریشه نیز از دیگر طرح‌های در حال اجرای این پژوهشکده به‌شمار می‌رود./

http://www.iana.ir/fa/university