25
آوریل

خسارت سرمازدگی به ۷۰ درصد باغات استان اردبیل

نزدیک به ۷۰ درصد سطح باغات استان اردبیل در چند روز اخیر دچار سرمازدگی شده اند.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل ، کل سطح باغات این استان را ۳۹ هزار و ۴۰۰ هکتار عنوان کرد و اظهار داشت: ۶۰ تا ۷۰ درصد سطح باغات به نسبت های مختلف با ورود سامانه بارشی برف و افت دما دچار سرمازدگی و خسارت شدند.

مهندس خلیل نیکشاد افزود: بر اساس اطلاعیه های هواشناسی ما سه روز قبل از ورود سامانه بارشی و سرمایشی، از طریق رسانه های استانی و ترویج کشاورزی، اطلاع رسانی وسیعی را به بهره برداران داشتیم.

وی گفت: در مشگین شهر بالای ۸۰ درصد باغات انگور بر اثر سرمازدگی خسارت دیدند و خسارت درختان هسته دار نیز معنی دار است و درختان دانه دار هم به نسبت های مختلف دچار زیان شده اند.

نیکشاد با بیان این که در چند روز اخیر تمام مراکز خدمات جهاد کشاورزی استان اردبیل به طور تمام وقت و در روزهای تعطیل در محل باغات و محل کار خود حاضر بودند و توصیه های فنی به کشاورزان و باغداران ارایه می دادند از بهره برداران خواست توصیه های کارشناسان را برای مقابله با سرمازدگی جدی بگیرند.

وی ادامه داد: ۱۵ دستگاه مولد باد و گرما در باغات دو شهرستان مشکین شهر و گیوی برای مقابله با سرما به صورت پایلوت مورد استفاده قرار گرفته است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل افزود: ما از باغداران خواسته ایم از کلش و سرشاخه هایی که از هرس سال گذشته باقی مانده است برای ایجاد گرما در باغات خود استفاده کنند.

وی در عین حال تصریح کرد: اراضی کلزا و دانه های روغنی، گندم و جو در مناطق سردسیر استان نیز بر اثر سرمازدگی دچار خسارت شده اند.

نیکشاد درباره سطح باغات بیمه شده استان گلستان را در سال زراعی جاری ۱۶ هزار هکتار عنوان کرد و گفت: سطح باغات بیمه شده در سال زراعی گذشته ۸ هزار هکتار بوده است و از این رو ما رشد دو برابری سطوح بیمه شده باغات استان را در سال زراعی جاری داشته ایم.

وی در همین حال از کشاورزان و باغداران استان اردبیل خواست نسبت به بیمه اراضی و واحدهای خود در برابر سرمازدگی و سایر عوامل خسارت از طبیعی اقدام کنند.

نیکشاد اذعان داشت: خسارات ریالی به باغات و اراضی کشاورزی استان اردبیل بر اثر سرمازدگی پس از بررسی و پایش های دقیق در هفته آینده برآورد و اعلام می شود.

https://www.farsnews.com/news/13980204001089/%D8%AE%D8%B3%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%B3%D8%B1%D9%85%D8%A7%D8%B2%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%DB%B7%DB%B0-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF-%D8%A8%D8%A7%D8%BA%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A8%DB%8C%D9%84