01
ژوئن

روش تزريق کود، کاربرد و تاثیر آن در بهبود ويژگيهاي كمي و كيفي محصولات کشاورزی

روش تزریق کود و سم
روشهای متداول مصرف خاکی یا محلول پاشی عناصر کودی برای تغذیه مطلوب گیاهان خصوصاً در مورد ریزمغذی‌هایی مانند آهن، روی و… همواره با محدودیتهای مختلفی رو به رو بوده است. از محدودیتهای مصرف محلول پاشی می توان به احتمال گياهسوزي، پراكنـده شـدن محلـول در هوا، جذب كمتر كود از طريق اندامهاي هوايي اشاره کرد. و از محدودیتهای روش مصرف خاکی تثبیت، شستشو ، بر هم كنش بعضـي از عناصـر غذايي در جهت كاهش جذب آنها، آهك زياد، عدم تهويـه كـافي در بعضي از باغ ها به دليل آبياري زياد ممكن است كارآيي مصـرف كـود را كاهش دهند. همينطور گستردگي زياد ريشه ها در حجم وسـيعي از خاك و عدم امكان رساندن تمام كود مصرف شـده بـه ريشـه هـا و در نهايت آلودگي خاك را ميتوان ذكر كـرد. در حـاليكـه روش تزريـق کود روش جديدي ميباشد كه در آن حجم كمتري از مواد غذايي با كمترين تلفات و خسارتهاي زيست محيطي، به كار رفته و تمام مواد تزريق شده نيز وارد گياه ميشود.(رهروان رویش سبز)
روش تزريق درخت (Tree injection) در آمريکا ۵۰ سال قدمت دارد. امروزه يکي از روش هاي موثر در صنعت کشاورزي دنيا، تزريق ترکيبات حاوي عناصر غذايي به تنه درختان است که کمبود ريز مغذي ها در گیاه را با فاصله زماني ۳ تا ۵ سال برطرف مي کند. در واقع با استفاده از روش تزريق تنه مي توان بسياري از مشکلات تغذيه اي، بيماري ها و آفات در درختان را با حداقل صدمات زيست محيطي از بين برد.(ارتباط با ما)
با اين حال اين روش در کشور ما بسيار نوپا می باشد. بطور کلی به کمک این روش علاوه بر عناصر غذایی برخی سموم، آنتی‌بیوتیک‌ها و اسانس‌ها را می‌توان به داخل تنه درخت تزریق کرد. این روش در امر مبارزه با آفات و تأمین نیازهای غذایی مفید است. در این روش با استفاده از تزریق اسانس‌ها کیفیت محصول افزایش پیدا می کند.
از جمله کاربردهای روش تزریق می تواند در رفع کلروز آهن در سیب، گلابی، به و سایر درختان و رفع کمبود روی و  بور و نیز کنترل بعضی از بیماریهای آوندی و… نام برد. البته زمان تزریق نیز مهم می باشد به طور مثال تزریق مواد غذایی غیر متحرک مثل آهن که کمبود آن در بین برگهای جدید دیده می شود بایستی در اوایل فصل قبل از شروع رشد رویشی و یا در پاییز ( آخر فصل رشد رویش ) تزریق شود.
با توجه به اين که در مناطق مختلف کشورمان ایران خاک هاي قليايي، آهکي و اسيدي می باشند و همچنين به علت صدمه ديدن ريشه ها طي چند دوره متوالي، درخت با فقر مواد غذايي مواجه است، که در اين شرايط يک نوبت تزريق تنه بسيار مفيد است و درخت را دوباره به زندگي بر مي گرداند. (رهروان رویش سبز)
به عنوان مثال شرایط خاک در ایجاد کلروز در گیاهان تاثیر بسیار زیادی دارد. اگر خاک آهکی باشد و PH خاک بالا باشد و همچنین وضعیت تهویه نامناسب باشد شرایط برای تشدید کمبود آهن در گیاه و بروز آن را فراهم می کند، به عبارت دیگر درخت به شدت رو به زردی و کلروز می‌رود. در این شرایط نامناسب اگر کود به خاک داده شود، جذب مواد غذایی از طریق ریشه موثر نخواهد بود، لذا به همین دلیل توصیه می‌شود که روش تزریق کود مایع به داخل تنه درخت را به کار بریم. این روش به طور موفقیت آمیز در آمریکا مورد استفاده قرار گرفته و کمبود آهن در آن مزارع را برطرف کرده است. در سال‌های اخیر این روش به کمک کارشناسان مؤسسه تحقیقات خاک و آب در ایران انجام شده و موفقیت‌های خوبی به همراه داشته است. استفاده از این روش مخصوصا برای درختانی که دچار بحران تغذیه شده اند بسیار توصیه میشود.(ارتباط با ما)
نحوه تزريق عناصر غذايي به درخت
ابتدا درخت بيمار توسط کارشناسان علوم باغباني و گياه پزشکي مورد شناسايي قرار مي گيرد، برای انجام روش تزریق، به کمک مته برقی چند سوراخ به عمق 5 سانتی‌متر و به قطر نیم سانتی‌متر در اطراف تنه درخت ایجاد کرده تا به محل آوندها برسد. معمولاً سوراخ‌ها به طور مایل ایجاد می‌شوند تا کود مایع اضافه شده خارج نشود.
سپس مواد شيميايي لازم به کمک پمپ يا وسايل مخصوص در حجم با غلظت مناسب از پيش تعيين شده به داخل سوراخ منتقل مي شود. سوراخ های روی تنه درخت با توجه به نوع درخت و شدت رشد آن در حدود يک سال ترميم خواهد شد. اولين شرط تزريق تنه اين است که درخت مورد نظر قابليت ترميم را داشته باشد. به همين دليل اين روش براي درختاني چون زردآلو و هلو کارايي ندارد. (رهروان رویش سبز)
کدام مواد شيميايي و عناصر غذايي را مي توان از طريق اين روش به درختان بيمار تزريق کرد؟
اگر در گیاه مشکل کمبود عناصر غذايي باشد، عناصري مانند روي، آهن و منگنز به درخت تزريق مي شود. در صورت پوسيدگي ريشه از قارچ کش ها استفاده مي کنيم و در صورت مشاهده بيماري هاي آوندي يا باکتريايي مي توان آنتي بيوتيک به درخت تزريق کرد. با اين حال در بيشتر موارد ريزمغذي هاي آهن و روي به درختان تزريق مي شود. همچنين با اين روش مي توان آفت زدايي کرد.
در سم پاشي هايي که به روش معمول انجام مي شود، ۸۰ درصد محلول روي درخت نمي ريزد و صرفا هوا، زمين، ساختمان هاي مسکوني و گياهان زيردرخت را آلوده مي کند، در صورتي که اگر آفت زدايي از طريق تزريق سموم به تنه درخت انجام شود، هيچ گونه ضايعاتي ندارد و در مصرف ماده مورد نظر بسيار صرفه جويي خواهد شد، ضمن اين که بازده و تأثيرگذاري نيز بيشتر خواهد شد. همچنين به خاک، حشرات مفيد، پرندگان و… نيز آسيبي نمي رسد. (ارتباط با ما)