22
ژانویه

زردآلو

نام علمی: Prunus armenica
نوع گیاه: درخت میوه هسته دار
نیاز نوری: آفتاب کامل
نیاز آبی: متوسط
نوع خاک: لومی
اسیدیته خاک: نسبتا قلیایی
نیاز نوری درخت زردآلو:
درخت زردآلو در مناطق معتدل گرم به خوبی رشد می کنند. درختان زردآلو جهت رشد مناسب به مکانی با نور کامل و مستقیم آفتاب حداقل به میزان 8 ساعت در طی فصل رشد نیاز دارند. نیاز نوری زردآلو بقدری بالاست که در تابستان اگر آبیاری مناسب باشد نور شدید به آن آسیب نمی زند.
تاثیر نور:
وجود نور مستقیم و آفتاب کامل برای رشد درختان زردآلو ضروری می باشد در غیر این صورت برگها رنگ پریده شده، شاخه ها باریک و فاصله برگها زیاد می شود، کاهش رشد و درنتیجه باردهی کم می شود.
نیاز سرمایی درختان زردآلو:
زردآلو برای تحریک گلدهی نیاز سرمایی دارد پس در مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر کشت نمی شود زیرا در این مناطق زمستان گرم است و نیاز سرمایی آن برطرف نشده و درنتیجه جوانه های گل در بهار می ریزند. نیاز سرمایی درختان زرد آلو 300-900 ساعت دمای زیر 7 درجه سانتی گراد می باشد. 
نیاز آبی درختان زردآلو:
درختان زردآلو به علت داشتن ریشه های سطحی به خشکی مقاومت ندارد بنابراین به خصوص در زمان تشکیل جوانه گل و رشد میوه باید آبیاری منظم داشه باشند. رطوبت یکنواخت خاک در حفظ قدرت رشد، باردهی و اندازه میوه ها مهم می باشد.  درختان جوان زردآلو سیستم ریشه ای کوچکی دارند، بنابر این بهتر است که به طور مرتب آبیاری شوند. در درختان زردآلو آبیاری بیش از حد باعث زرد شدن برگ ها، ریزش آنها و پوسیدگی ریشه می شود. کمبود آب نیز باعث زردشدن برگها، ریزش آنها و ریزش میوه های کوچک می شود. بنابراین با توجه به نیاز آبی درختان می بایست آبیاری متعادل انجام داد.
خاک مورد نیاز برای کشت زردآلو:
درخت زردآلو به دلیل داشتن ریشه های سطحی نسبت به خاک های سنگین حساس می باشد و به اعماق  خاک نمی تواند نفوذ کند همچنین ماندگاری آب برای آن مضر است بنابراین بهترین خاک برای کشت زردآلو، خاک سبک با زهکش مناسب می باشد. همچنین این خاک باید سرشار از مواد مغذی بوده و لومی باشد. PH مناسب خاک برای کشت زردآلو  باید بین 6/5 تا 8 باشد به عبارتی این درختان خاک نسبتا قلیایی را می پسندد. خاک محل کشت زردآلو باید سه متر عمق داشته باشد. 
نکاتی در رابطه با درختان زردآلو:
درختان زردآلو نسبت به سرمای بهاره حساس می باشند چون شکوفه های آن در مقایسه با سایر درختان مثمر، زودتر شکوفا می شود به همین دلیل باید در مناطقی کشت شود که خطر سرمای بهاره آن را تهدید نمی کند.
به طور کلی در درختان هسته دار باز شدن گل قبل از بازشدن برگ رخ می دهد بنابراین تامین کربوهیدرات های لازم برای نمو گل و میوه با تامین کربوهیدرات از ذخایر سال قبل بستگی دارد. کاهش ذخایر درخت حساسیت درخت را به تنش های یخ زدگی و حمله آفات و بیماریها گیاهی را  افزایش می دهد و منجر به کوتاهی عمر درخت زردآلو می شود.