11
سپتامبر

پسته دامغان؛ نیازمند هدایت علمی در تولید و راهبرد نوین در فروش

سمنان – ایرنا- دامغان دومین تولیدکننده نامدار محصول پسته در کشور است و در شرایط کنونی و وجود زمینه لازم، ارایه رویکردهای علمی کشاورزی در مراحل کاشت و تولید و راهبردهای اقتصادی به‌روز برای ایجاد ارزش ‌افزوده بیشتر نیاز اصلی این بخش قلمداد می‌شود.

به گزارش ایرنا، مصرف پسته در پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی تاثیر بسزایی دارد، برای آرامش و تنظیم ضربان قلب و آرام کردن اعصاب مفید است و کلسترول را کاهش می دهد و مغز پسته به علت داشتن آهن خون ساز است.
در کنار تمام این خواص مفید، پسته از محصولات کشاورزی با ارزش افزوده قابل توجه است که فقط در نقاط خشک و نیمه خشک که دارای وزش بادهای موسمی و دائمی است رشد می کند، شهرستان دامغان در استان سمنان یکی از نقاط مناسب برای تولید پسته و در کنار کرمان، از شهرهای نامی در تولید پسته مرغوب است.
ایران در تولید پسته رتبه دوم و در صادرات رتبه اول جهان را دارد، سال گذشته بیش از 170 هزار تن پسته در ایران تولید شد که از این میزان 135 هزار تن به ارزش 1.2 میلیارد دلار به بازارهای جهانی صادر شد، پیش بینی می شود تولید پسته امسال حدود 235 هزار تن باشد که بیش از 150 هزار تن آن به ارزش 1.5 میلیارد دلار صادر شود.
شهرستان دامغان با قدمت چندین هزار ساله ، در تولید پسته دارای قدمت بیش از 700 ساله است، رشد محصول پسته در شهرستان دامغان استان سمنان به لحاظ شرایط مناسب اقلیمی، یکی از بهترین و مرغوب ترین پسته را به لحاظ وجود ترکیبات ضروری و ارزشمند در بخش های کیفی مختلف داراست.
یکی از راه‌های موثر در جلوگیری از تبدیل شدن پسته به کالای لوکس و افزایش مصرف عمومی با عنایت به تورم‌های جهانی، فرآوری مناسب پسته و تولید محصولات جنبی از آن خواهد بود، و پیش بینی شده است با افت سطح آب منابع زیرزمینی، در آینده ای نزدیک توجه سرمایه گذاران به کشت پسته بیشتر معطوف شود و زمین‌های زراعی بیشتری جای خود را به باغ‌های پسته خواهند داد و تولید حداکثری این محصول نیاز به شرایط مطلوب کاشت، داشت، برداشت، فرآوری، بسته‌بندی و تولید محصولات جانبی را در درجه اهمیت بالایی قرار خواهد داد.
برداشت پسته امسال از باغ‌های استان سمنان به سه تن در هکتار افزایش یافته است و پیش بینی می شود برداشت پسته امسال از 19 هزار هکتار باغات استان به 45 هزار تن برسد.
بیش از ٨0 درصد پسته تولیدی استان سمنان مربوط به دامغان است که پیش بینی می شود امسال شاهد برداشت 40 تا 45 هزار تن محصول پسته از باغ های این شهرستان باشیم.
به این ترتیب حدود 6 درصد سطح زیرکشت پسته کشور در دامغان و بیش از 17 درصد پیش بینی برداشت پسته کل کشور متعلق به باغ های پسته این شهرستان در استان سمنان است.
22 شهریور ماه، چهارمین جشنواره ملی پسته ایران در دامغان آغاز خواهد شد که برگزاری نمایشگاه ادوات کشاورزی، برگزاری آیین شکرگزاری، کارگاه های آموزشی و اجرای برنامه های شاد از جمله بخش های این جشنواره است.
دست‌اندرکاران جشنواره پسته دامغان اراده و تصمیم بر این دارند امسال جشنواره را جامع تر، کامل تر و با شکوه تر از گذشته برگزار کنند تا ثمرات و دستاوردهای بیشتر برای شهروندان به ارمغان آورد، به همین منظور، برای بررسی مشکلات باغداران به سراغ تعدادی از آنان رفتیم و مشکلات آنان را جویا شدیم.
در این گزارش، برخی پسته کاران دامغانی، نبود مشاوره در دوره های حساس، نبود نظارت بر سموم، بی‌تجربگی کشاورزان و کارشناسان، جای خالی مشاوره علمی به کشاورزان، کمک به بهره وری بیشتر آب به ویژه با استفاده از تسهیلات به منظور تجهیز باغ های پسته به سامانه های نوین آبیاری را برخی از مهم ترین دغدغه‌های خود عنوان کردند.
رئیس انجمن پسته ایران به ایرنا گفت: صادرات پسته کشور در نیمه دوم امسال رونق می گیرد و پیش بینی می شود ایران امسال با تولید حدود 235 هزارتن پسته، بتواند حجم صادرات را افزایش دهد و به‌این ترتیب، رکورد تولید پسته از سال 1390 زده خواهد شد.
به گفته محمود ابطحی: در سال های اخیر و به دلیل خشکسالی ها، سطح زیرکشت پسته به حدود 350 هزار هکتار باغ نهال و پسته رسید، در حالی که در دهه ٨0 سطح زیرکشت باغات پسته کشور بیش از 400 هزار هکتار بود.
وی با بیان اینکه اکنون پسته در 19 استان کشور تولید می شود، اظهار داشت: بخش عمده خشک شدن باغات این محصول به دلیل قدمت و سابقه طولانی باغات و آبیاری آن به روش سنتی است.
علی صادقی، یکی از باغداران روستای حسن آباد دامغان گفت: سه هکتار باغ پسته دارم که به دلیل خشکی زمین و نبود آب کافی به دنبال اجرای آبیاری قطره ای هستم.
وی افزود: همه ساله در فصل پسته بیش از هشت تن پسته برداشت می کردم که امسال به کمتر از 6 تن پسته رسیده است که علت این کمبود برداشت، کم‌آبی خشکی زمین است.
بانی، از باغداران روستای برم به ایرنا گفت: هر ساله با برگزاری جشنواره پسته در دامغان، کارگاه های آموزشی برای باغداران نیز برگزار می شود و مباحث خوبی در خصوص مدیریت باغات ارائه می شود که باید با استقبال بیشتر باغداران همراه باشد.
وی، به بالا رفتن سطح دانش خود در جشنواره ملی پسته سال گذشته اشاره کرد و افزود: برگزاری این جشنواره تا حد زیادی سبب بهبود وضعیت کشاورزی شده، کیفیت محصول ما نیز افزایش یافته و نیم هکتار باغ پسته ما نیز مجهز به آبیاری قطره ای شده است.
بانی اظهار داشت: بسیاری از همشهریان و دوستان پسته‌کار دامغانی خود را به حضور در این جشنواره سفارش کردم و امیدوارم در صورت ارایه آموزش‌های این کارگاه ها با استفاده از استادان توانا، وضعیت کشاورزی در دامغان متحول شود.
یکی از باغداران امیریه دامغان گفت: سال گذشته به دعوت جهادکشاورزی در کارگاه آموزشی جشنواره شرکت کردم، برخی مشکلات باغداران پسته دامغان با مباحث تئوری حل نمی‌شود و باید مسوولان و کارشناسان متخصص این محصول کشاورزی مهم با بررسی‌ها میدانی برای حل مشکلات پسته‌کاران راهکار عملیاتی ارایه دهند و برای حل کامل مشکلات هم در طول سال پیگیر باشند و مسایل را رهانکنند.
وی اضافه کرد: در نمایشگاه محصولات جشنواره ملی پسته ایران- دامغان در سال گذشته، نوعی سم معرفی شد که آن را تهیه کردم که دارای کیفیت مطلوبی بود و منتظر هستم تا با افتتاح نمایشگاه دوباره از محصولات آن برای ارتقای کیفیت و میزان تولید پسته استفاده کنم.
حسین تیموری 57 ساله ساکن شهر امیریه و دارای 6 هکتار باغ پسته که بیش از 30 سال سابقه کار کشاورزی دارد گفت: بی‌تجربگی کارشناسان جهادکشاورزی یکی از مشکلات ماست و بارها در باغ های خود به مشکل برخوردم و کارشناسان جهادکشاورزی به باغ اعزام شدند اما تجربه کافی نداشتند و تجربه ما در این امر بسیار بیشتر از آنان است.
وی، برداشت سالانه خود را 2 تن در هر هکتار عنوان کرد و گفت: آبیاری تحت فشار شرایط خوبی برای درخت های پسته فراهم کرده و درختان را پربارتر می کند اما متاسفانه به دلیل هزینه بالا و تسهیلات کم این امکان استفاده از این راهکرا نوین آبیاری برای همه باغداران فراهم نیست.
این باغدار باتجربه وجود سم های بی کیفیت را دیگر مشکل پسته‌کاران دامغانی مطرح کرد و گفت: چند سالی است با ورود شرکت های خصوصی در امر توزیع و فروش سم های کشاورزی، سم های بی کیفیت وارد بازار شده که نیاز است نظارت بیشتری در این زمینه شکل بگیرد.
دبیر چهارمین جشنواره ملی پسته ایران- دامغان هم گفت: برگزاری نمایشگاه ادوات و محصولات کشاورزی به منظور شناخت بیشتر باغداران با سم های با کیفیت و چگونگی اداره باغ ها ایجاد شده است که امیدوارم در طول این چند روز که نمایشگاه دایر است کلیه باغداران و کشاورزان دامغانی از این نمایشگاه بازدید کنند تا از این ظرفیت به خوبی بهره برداری شود.
رضا زارع زاده اضافه کرد: کارگاه های آموزشی باغداران در 7 بخش در این جشنواره برگزار می شود که در آن اساتید کشوری، استانی و شهرستانی حضور داشته و به بررسی مشکلات احتمالی باغ و محصول پسته می پردازند که حضور در این کارگاه ها برای عموم کشاورزان عزیز رایگان است.
وی با اشاره به اینکه دومین تالار بورس پسته کشور در دامغان راه‌اندازی می‌شود، گفت: پسته دامغان پس از پسته کرمان به عنوان دومین تولیدکننده این محصول راهبردی کشور، به تالار بورس کالا وارد می‌شود.
زارع زاده با بیان اینکه به منظور ارتباط تجاری بیشتر ایران برای فروش پسته دامغان و ارایه آسان این محصول، پسته دامغان وارد بورس کالا می‌شود، با اشاره به برگزاری چهارمین جشنواره ملی پسته ایران- دامغان روزهای 22 و 23 شهریور96 در دامغان، اضافه کرد: افتتاح تالار بورس پسته در دامغان یکی از مهم ترین برنامه های چهارمین جشنواره ملی پسته ایران- دامغان است که در آینده نزدیک عملیاتی خواهد شد.
دبیر چهارمین جشنواره ملی پسته ایران- دامغان گفت: با ورود پسته دامغان به بورس کالا، این محصول از طریق بورس عرضه خواهد شد و با قیمت مشخص از هر مکان کشور قابل خرید است.
وی بیان کرد: در چهارمین جشنواره ملی پسته ایران- دامغان به دنبال انعقاد تفاهم نامه به صورت مستقیم با نظارت دستگاه های مربوطه بین باغداران دامغانی و تاجران داخلی و خارجی هستیم.
دبیر چهارمین جشنواره ملی پسته ایران- دامغان ، از تشکیل 10 کمیته برای برگزاری جامع و کامل این جشنواره به بهترین شکل خبر داد و به برگزاری کارگاه های آموزشی عمومی برای باغداران در این جشنواره اشاره کرد و افزود: به منظور برنامه ریزی بهتر و سرعت عمل در انجام کار 10 کمیته امنیتی انتظامی، ورزشی، فرهنگی هنری، نمایشگاه، دستاوردهای اجرایی و پشتیبانی، آموزش و انتخاب باغداران نمونه، مالی، تبلیغات و امور بین‌الملل و تجارت با بیش از 50 نیروی فعال در فعالیت هستند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دامغان هم در گفت و گو با ایرنا افزود: شهرستان دامغان دارای 15 هزار و 900 هکتار باغ پسته است که 13 هزار هکتار آن را باغ‌های بارده و 2 هزار و 900 هکتار دیگر آن نیز به صورت نهال است.
عباس علیان نژاد اضافه کرد: در سال گذشته 17 هزار تن برداشت پسته در شهرستان دامغان گزارش شد که طبق پیش بینی برداشت امسال محصول پسته، امیدوار هستیم در سال جاری این میزان برداشت با رشد بیش از 130 درصدی نسبت به سال گذشته روبرو باشد.
وی به اجرا شدن سامانه آبیاری تحت فشار در شهرستان دامغان اشاره کرد و گفت: در سال گذشته در یک هزار و 50 هکتار از باغ های پسته دامغان سامانه آبیاری تحت فشار اجرا شد و در پنج ماهه نخست سال جاری نیز تا کنون در 900 هکتار از باغ های پسته این طرح اجرا شده و یا در حال اجرا است.
علیان نژاد تصریح کرد: در حال حاضر در بیش از چهار هزار هکتار از باغ های این شهرستان سامانه آبیاری اجرا شده است که با این طرح تا کنون بیش از 25 درصد در مصرف آب صرفه جویی شده است.
وی به ارائه تسهیلات به کشاورزان به منظور استفاده از سامانه آبیاری قطره ای اشاره کرد و گفت: به افراد حقیقی که قصد اجرای شبکه آب رسانی را داشته باشند، به ازای هر هکتار 70 میلیون ریال و به شرکت هایی که به صورت تجمیعی درخواست اجرای طرح نوین آبیاری داشته باشند به ازای هر هکتار 100 میلیون ریال تسهیلات بلاعوض پرداخت می شود.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دامغان تصریح کرد: در حال حاضر به کلیه متقاضیان اجرای این سامانه تسهیلات ارایه شده است و در این شهرستان هیچ کشاورز و یا باغداری در صف انتظار دریافت تسهیلات نیست و به محض اعلام آمادگی و مهیا بودن شرایط این تسهیلات پرداخت می شود.
از پیش بینی برداشت 40 هزار تن پسته در دامغان 50 درصد به صورت تازه فروشی و 50 درصد باقیمانده در 105 واحد صنایع تکمیلی این شهرستان فرآوری می‌شود.

http://www.irna.ir/fa/News/82661012