09
آوریل

کشت 350 هزار هکتار کلزا در پاییز امسال برنامه ریزی شد

تهران- ایرنا- معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی از نقشه جدید کشت دانه های روغنی و برنامه ریزی برای کشت 350 هزار هکتار کلزا در پاییز امسال خبر داد.

به گزارش ایرنا از تارنمای وزارت جهاد کشاورزی، عباس کشاورز امروز (دوشنبه) در گردهمایی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برای حمایت از رونق تولید و توسعه کشت دانه های روغنی توضیح داد: بر اساس نقشه جدید کشت دانه های روغنی در کشت بهاره کلزا در اراضی دیم و آبی در تناوب با گندم و جو ورود پیدا خواهیم کرد.
وی افزود: اگر بخواهیم در 15 درصد اراضی آبی و 10 درصد اراضی دیم به تناوب کشت بهاره گندم و جو، کلزا بکاریم، بخش تحقیقات باید بسته ای را در زمینه های مختلف از نظر تاریخ کشت، مساحت، نوع رقم، کارنده ها به تفکیک مناطق و شهرستان های مستعد تدوین و به ما ارایه کند.
کشاورز ادامه داد: ما یک برنامه سهل الوصول برای کشت کلزا در مناطق بهاره در استان هایی همچون خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد و بخشی از لرستان و کرمانشاه لازم داریم.
وی به تصمیم این معاونت برای کشت کلزا در شالیزارهای تجهیز و نوسازی شده در استان های گیلان و مازندران اشاره کرد و گفت: با کمک کارشناسان فنی و مهندسی، سهم ما در کشت کلزا در شالیزارهای تجهیز و نوسازی شده باید تعیین و نیازها و پشتیبانی ها، ارقام و تجهیزات مورد نیاز برای اجرای این نسخه کشت توسط بخش تحقیقات کشاورزی مشخص شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: ما برای کشت کلزا در مناطق معتدل و سرد نیز باید برنامه داشته باشیم.
به گفته وی، می توانیم در 15 درصد اراضی آبی و دیم مناطق سرد در تناوب با گندم و جو، کلزا کشت کنیم.

** برنامه ریزی برای دیگر دانه های روغنی
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی یادآوری کرد: ما حدود سه میلیون هکتار زمین آیش دیم و حداقل 450 هزار هکتار اراضی آبی با کاهش سطح زیر کشت گندم داریم که می توان برای کشت کلزا و دانه های روغنی استفاده کرد.
کشاورز در مورد کشت گلرنگ تصریح کرد: در اراضی دیم و کم باران، کشت گلرنگ برای تامین دانه های روغنی یک نسخه امیدبخشی است اما یک بسته تحقیقاتی برای کاشت و توسعه گلرنگ نیاز داریم.
وی درباره تولید سویا گفت: با توجه به ناملایمات اقلیمی و بارندگی ها در استان های گلستان و مازندران باید از کشت سویا بیشتر مراقبت کنیم.
کشاورز ادامه داد: برای کشت سویا، ظرفیت های خالی زیادی در کشور وجود دارد که با استفاده از قابلیت های عملی می توان از این ظرفیت ها بهره برد.
وی اضافه کرد: در استان های ایلام، گلستان، مازندران و شهرستان لالی خوزستان در حد ظرفیت، کلزا در تناوب با گندم و جو تولید شده است و از این رو باید به دنبال ظرفیت های جدید در این زمینه باشیم.

** ظرفیت های تحقیقاتی و ترویجی برای توسعه کشت دانه های روغنی
رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی نیز در این گردهمایی گفت: در برخی مناطق مورد نظر برای توسعه کشت دانه های روغنی مشکلی برای کارهای تحقیقاتی نداریم و مسایل بیشتر مربوط به آموزش، ترویج و اجراست.
به گفته کاظم خاوازی، برای کشت دانه های روغنی و کلزا، باید نکات فنی در مزارع اجرا و پایش دقیق انجام شود.
خاوازی بر لزوم مکانیابی دقیق و اراضی مستعد کشت دانه های روغنی تاکید کرد و ادامه داد: باید زمان های کاشت، رقم های مناسب، بسته های مدیریت آب و خاک و بیماری ها، کشت نشایی، کشاورزی حفاظتی و بذور مورد نیاز برای مناطق مختلف مشخص شود.
وی از تشکیل سه کارگروه در حوزه کشت در استان های سرد و سرد- معتدل، استان های گرم و گرم- معتدل و استان های سواحل خزر و اراضی شمالی خبر داد و گفت: مسایل مربوط به کشت دانه های روغنی باید در این کارگروه ها جمع بندی و بر اساس آن اقدام شود.
به گزارش ایرنا، حمایت از خودکفایی و توانمندسازی همه بخش های راهبردی، از بندهای اقتصاد مقاومتی است.
بندهای سیاست های اقتصاد مقاومتی در سال 1392 ابلاغ شد.
سال 1395 از سوی رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نام گرفت. سال 1396 نیز «اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال» بود و رهبر معظم انقلاب اسلامی شعار سال 1397 را «حمایت از کالای ایرانی» اعلام کردند.
امسال نیز سال «رونق تولید» نام دارد.

http://www.irna.ir/fa/News/83269716