04
مارس

کنه‌های شکارگر بومی جایگزین سموم شیمیایی شدند

تهران- ایرنا- تعدادی از متخصصان ایرانی با هدف کاهش آلودگی های سموم شیمیایی در تولید محصولات کشاورزی با راه اندازی یک شرکت دانش بنیان؛ اقدام به تولید سه گونه کنه شکارگر کردند.

به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اکنون در این شرکت دانش بنیان، امکان تولید و تامین عوامل شکارگر مورد نیاز برای تولید محصول سالم با استفاده از کنه های شکارگر، برای استفاده در تمام عرصه های گلخانه ای کشور فراهم شده است.
این شرکت دانش بنیان با کمک متخصصان داخلی 50 درصد نیاز داخلی را تامین کرده است که به گفته «محمد خانجانی» مدیر عامل شرکت عوامل مهار زیستی هکمتانه، این شرکت توانایی تامین نیاز کل کشور به این کنه‌های شکارگر را دارد؛ اما این موضوع در صورتی امکانپذیر است که از نظر شرایط مالی به اوضاع مناسبی برسیم.
با پرورش و رهاسازی کنه شکارگر در عرصه های گلخانه ای، علاوه بر مدیریت و مهار آفات مهم گلخانه های منطقه و کشور، مقادیر قابل توجهی سموم آفت کش که برای کنترل آفات استفاده می شد؛ دیگر استفاده نمی شود. محصول تولید شده، سمی باقی نمی گذارد و از این طریق، سلامت و ایمنی مصرف کنندگان را در بر دارد.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان درباره دلیل استفاده از حشرات در کنترل آفات، گفت: به طور کلی حشرات، مهمترین موجودات هدف در برنامه های کنترل بیولوژیک هستند و شرکت ما برای نخستین بار درکشور موفق شد مهار آفات گلخانه‌ای را با استفاده از عوامل بیولوژیکی محقق کرده و کنه‌های شکارگر را جایگزین سموم شیمیایی آفت کش برای تولید محصول سالم کند.
این فعال حوزه دانش بنیان در ادامه عنوان کرد: پیش از تولید این محصول در داخل کشور، کنه‌های شکارگر از دو کشور هلند و بلژیک به ایران وارد می شد، اما اکنون توانایی تامین نیاز کل کشور به این محصول را داریم.
وی خواستار حمایتهای بیشتر از این شرکت برای توزیع محصولاتش در سراسر کشور و صادرات به دیگر کشورها شد.

http://www.irna.ir/fa/News/83230757