05
فوریه

کوددهی کاکتوس ها و ساکولنت ها

ساکولنت ها و کاکتوس ها گیاهان کم توقعی هستند، گیاهانی هستند که آب را در برگ ها، ساقه ها یا ریشه های خود ذخیره می کنند. آنها اغلب در آب و هوای گرم و خشک مانند کویر یافت می شوند و برای تحمل دوره های طولانی خشکسالی سازگار شده اند. انواع بسیاری از ساکولنت ها و کاکتوس ها وجود دارد که از سراسر جهان سرچشمه می گیرند. برای بهترین نتیجه هر گیاه نیازهای فردی دارد، اما برای مراقبت از کاکتوس ها قوانین کلی وجود دارد.کاکتوسها و ساکولنت ها نیاز به مواد مغذی نسبتاً کمی دارند. کاکتوس ها در اواخر بهار یا تابستان هنگامی که به طور فعال رشد می کنند، فقط یک یا دو بار در سال به کود نیاز دارند. از کودهایی استفاده کنید که مقدار  فسفر بالاتری نسبت به نیتروژن داشته باشد(رقیق شده تا نصف میزان توصیه شده). سایر ساکولنت ها ممکن است به طور یکسان سه یا چهار بار در ماه های روشن نیاز به کوددهی داشته باشند. رهروان رویش سبز
کودهای حاوی مواد مغذی مورد نیاز گیاه برای رشد کاکتوس بهتر می باشد. کودها به صورت آلی یا معدنی هستند و به صورت پودر، گرانول، مایع یا جامد در دسترس هستند. مزیت کودهای معدنی این است که محتوای شیمیایی آنها پایدار است. کودهای آلی دارای عناصر کمیاب هستند، در عین حال ممکن است فاقد برخی از عناصر باشند که با استفاده طولانی مدت باعث کمبود آن می شود.
ساکولنت ها گیاهان متحمل به خشکی به دلیل داشتن ساقه های گوشتی و برگ شناخته شده هستند. ساقه ها و برگ ها برای ذخیره مواد مغذی و رطوبت می باشد که  گیاهان در طی دوره ی هوای گرم و خشک ازآن استفاده می کنند.
نیتروژن (نیتروژن): رشد خوب را تشویق می کند، به ساخت پروتوتوپلاسم، پروتئین و سایر اجزای سلول های گیاهی کمک می کند.
فسفر (فسفات): رشد ریشه خوبی را تشویق می کند. کمک در رسیدن میوه و جوانه زنی بذر (زنده ماندن بذر).
پتاسیم (پتاس): گل و میوه خوب را ترغیب می کند.
در اوایل بهار می توانید از کود آزاد آهسته با نیتروژن استفاده کنید.
در دوره خفته (آبان) به هیچ وجه کوددهی نکنید.
کودهای قوی، به ویژه مخلوط با ازت بالا ، ممکن است مشکلاتی ایجاد کنند. اکثر کاکتوس ها و ساکولنت ها نیازی به ترکیب خاصی ندارند.
آنها هنگامی که از کود کاملاً رقیق شده تغذیه می شوند، عملکرد خوبی دارند.
با این حال، کود محلول با نیتروژن کم، مناسب برای کار است. ارتباط با ما 
هرس و تمیز کردن
هرس به عادت گیاه بستگی دارد و اغلب لازم نیست. تکثیر یک روش عالی برای تمیز کردن گیاه قدیمی است.
برای تشویق گیاهان به ریشه دهی، باید کودی را انتخاب کنید که از نظر فسفر بالاتر از نیتروژن یا پتاسیم باشد، یعنی کودی با نسبت 1-2-1.
اگرچه کودهای طبیعی معمولاً نسبت های مختلفی با این مواد دارند، اما هیچ اثر کمتری ندارند.
نیتروژن (N): در درجه اول وظیفه کمک به رشد برگها را دارد.
فسفر (P): در درجه اول مسئول رشد سالم ریشه و همچنین رشد بهینه میوه و گل است.
پتاسیم (K): برای بهبود عملکردهای کلی بیولوژیکی گیاه بسیار حیاتی است.
فصل رشد اکثر ساکولنت ها اواخر بهار یا تابستان آغاز می شود. به همین دلیل اواسط تا اواخر بهار بهترین زمان برای استفاده از کود است. برای ساکولنتهای با فصل رشد زمستان بهتر است که کود را در پاییز استفاده کنید. کوددهی فقط یک بار در سال برای اکثر کاکتوس ها و سایر ساکولنت ها مناسب است. اگر به نظر کافی نرسد، می توانید طی 2-3 ماه دوباره کوددهی را تکرار کنید. رهروان رویش سبز
فصل در حال رشد تابستان است = کوددهی در اواخر بهار
فصل در حال رشد است زمستان = کوددهی در اواخر پاییز
اسید هیومیک و اسید فولویک به عنوان واسطه کننده تبدیل مواد معدنی به ترکیبات آلی ساده عمل می کنند. سپس این ترکیبات برای نیازهای غذایی ساکولنت های موجود در دسترس هستند. علاوه بر این اگر سموم ناخواسته در خاک وجود داشته باشد، اسید هیومیک باعث جلوگیری از جذب گیاهان می شود. اکثر خاکهای با کیفیت خوب قبلاً حداقل مقداری اسید هیومیک موجود دارند اما بهترین کودهای شیمیایی شامل آن برای  ساکولنت اضافی است.
 • کودهای پودری مناسب کشت کاکتوس
این کودهای دانه ای کوچک می توانند در خاک شما مخلوط شوند و یا در قسمت فوقانی خاک پاشیده شوند تا کم کم همراه آب به آرامی داخل خاک شود.
اگر کود پودری را درون خاک مخلوط می کنید، اطمینان حاصل کنید که آنها به طور مساوی به اطراف منتقل می شود و در هیچ یک از مناطق جمع نمی شود.
اگر آن را در بالا پاشیده اید، یک لایه بسیار سبک از خاک معمولی را در بالا نگه دارید. این امر به منظور جلوگیری از شناور شدن گرانول ها ، که بسیار سبک هستند، در هنگام آب دادن در بالای سطح قرار می گیرد. ارتباط با ما
 • کودهای مایع مناسب کشت کاکتوس
اگر وقت کمی داشته باشید، کودهای مایع گزینه خوبی هستند. این مواد مغذی مایع که در آب حل می شوند گیاهان شما را در مدت زمان آبیاری تغذیه می کنند. این یک روش سریع برای اطمینان از رشد مناسب ساکولنت هاست. کودهای مایع مواد مغذی کاملی را تشکیل می دهند که از طریق مسیرها جذب می شوند، بنابراین آب رقیق شده را در پایه ساکولنت های خود برای حداکثر جذب قرار دهید.
به منظور رشد موفقیت آمیز کاکتوس به عنوان گیاهان خانگی یا بیرون از منزل، 4 عامل مهم محیطی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:
 • آب
 • نور
 • دما
 • خاک
میزان آب مورد نیاز برای کشت کاکتوس:
آب بیش از حد می تواند به سرعت کاکتوس را از بین ببرد. خاک را فقط در گلدان های حاوی سوراخ زهکشی قرار دهید تا رطوبت اضافی از گلدان خارج شود. اکثر گونه های کاکتوس را فقط زمانی آبیاری کنید که خاک کاملاً خشک می باشد.
نکته: مخلوط خاک گلدان نیاز به زهکشی مناسبی دارد تا به حل هرگونه مشکل آبگرفتگی کمک کند.
در زمستان، بسیاری از کاکتوس ها خفته می شوند و باید آب دهی آنها محدود شود. وقتی آنها در این حالت قرار دارند، آبیاری را متوقف کنید. هنگامی که گیاهان به طور فعال در حال رشد هستند، آنها را مرتباً آب دهید و آنها را مرطوب نگه دارید. کاکتوس ها و سایر ساکولنت ها می توانند هوای خشک را به خوبی تحمل کنند، حتی اگر هوا در بیشتر خانه ها و آپارتمان ها در زمستان خشک تر از هوا در بیابان ها باشد.
وقتی به انواع آبیاری مراجعه می کنیم ، عموماً به “خیساندن تا خشک شدن”، “مرطوب” و “نمناک” اشاره می کنیم. این تعاریف به چه معناست:
خیساندن تا خشک شدن: گیاه را با فرو بردن گلدان در یک سطل یا سینک پر از آب ولرم ،کاملا خیس کنید. صبر کنید تا تمام حبابها خارج شود سپس گیاه می تواند تا زمان خیس شدن بعدی خود خشک شود. بیشتر گیاهانی که خیساندن و خشک کردن را ترجیح می دهند دارای ریشه های ضخیم هستند. رطوبت خاک را به طور مساوی مرطوب نگه دارید اما مراقب بوده که هرگز خیلی خیس یا خیلی خشک نشود.
نور مناسب برای کشت کاکتوس:
این گفته معمول است که  کاکتوس ها به نور خورشید زیادی احتیاج دارند. درحالی  که گیاهان کاکتوس به ساعتهایی از نور طبیعی نیاز دارند و بعضی  از آنها می توانند در داخل خانه رشد کنند. همانطور که احتمالاً می دانید نور برای گیاهان کاکتوس ضروری است. با توجه به نوع آنها اختلافات چشمگیری در گیاهان مشاهده می شود. رهروان رویش سبز
به گیاه نگاه کنید تا نشانی از منشاء و ترجیحات نور آن داشته باشید.
ساکولنت های دارای خار برای رشد بهتر به نور روشن نیازمند هستند.اما در نور کمتر هم می توانند زندگی کنند. آنها را از نور مستقیم خورشید محافظت کنید.
ساکولنت های بدون خار با محافظت در برابر آفتاب بسیار گرم ، و در نور روشن تا فیلتر شده خوب عمل می کنند.
نور و طول روز: کاکتوس ها و سایر ساکولنت ها به خوبی در 16 ساعت از نور فلورسنت مخلوط با نور رشته ای فعالیت می کنند.اگر می خواهید کاکتوس یا ساکولنت گلدهی داشته باشد، باید کمی در مورد نیازهای فردی گیاهان خود مطالعه کنید. بعضی از آنها باید مدتی خنک نگه داشته شوند و برخی دیگر قبل از گل دادن به یک استراحت خوب با تاریکی فراوان احتیاج دارند.
وقتی به انواع نور اشاره می کنیم ، به طور کلی به “روشن” ، “فیلتر شده” و “سایه دار” اشاره می کنیم. این تعاریف به چه معناست:
روشن: این به معنی نور روشن یا نور کامل خورشید است که پرده ای بین گیاه و پنجره وجود ندارد. در آن طرف پنجره ، هیچ درخت ، علامت و یا ساختمان برای مانع نور از بیرون وجود ندارد.
فیلتر شده: این به معنی نور خورشید است که توسط یک پرده شیشه ای در پنجره پخش می شود.
سایه دار: این بدان معناست که هیچ آفتاب مستقیم یا نور دیگری وجود ندارد، تمام گیاهانی که سایه را تحمل می کنند، به رطوبت بالایی احتیاج دارند. ارتباط با ما
دما مناسب برای کشت کاکتوس:
نیازهای دمایی گیاهان کاکتوس به شما تمام چیزهایی را که باید در مورد سطح تحمل کاکتوس ها بدانید آموزش می دهد. همانطور که احتمالاً می دانید محیطی با درجه حرارت و میزان صحیح گردش هوا برای زنده ماندن کاکتوس و گیاهان  ساکولنت ضروری است. با توجه به نوع آنها اختلافات چشمگیری در گیاهان مشاهده می شود.
منشاء گیاه معمولاً نشانه خوبی از درجه حرارت و تنظیمات هوا در گیاه است.
تا زمانی که خشک هستند، بیشتر  ساکولنت ها بسیار مقاوم می شوند. آنها می توانند دمای هوا از 45 درجه فارنهایت تا 85 درجه فارنهایت را بدون شکایت تا زمانی که خشک باشد، تحمل کنند.
گیاهان را به خوبی از هم جدا کنید و هوای زیادی به آنها بدهید. دمای شب زیر 65 درجه فارنهایت و کمتر از 12 ساعت نور برای تشویق بیشتر ساکولنت ها به گلدهی مورد نیاز است.
بیشتر گیاهان تفاوت مشخصی بین دمای شب و روز خود ترجیح می دهند. با توجه به اینکه دمای شب برای رشد گیاه مهمتر است. وقتی به انواع دما و هوا مراجعه می کنیم، معمولاً به “سرما”، “خنک”، “خانه”، “خشک”و “گردش”اشاره می کنیم. این تعاریف به چه معناست:
سرما: دمای شب از 40 تا 45 درجه فارنهایت.
سرد: دمای شب از 50 تا 55 درجه فارنهایت. بسیاری از موارد دلخواه قدیمی در این گروه قرار دارند.
خانه: دمای شب از 60 تا 65 درجه فارنهایت. اینها همان چیزی است که قبلاً از آن به عنوان گیاهان گلخانه ها استفاده می شد.
خشک: خانه، آپارتمان یا دفتر حاوی نیمی از درصد رطوبت است. رهروان رویش سبز
در گردش: گیاهانی که به هوای تازه و تهویه مناسب احتیاج دارند.
گیاهان فعال در حال رشد می توانند گاهاً از یک کود بهره مند شوند و کاکتوسها و ساکولنت ها نیز از این قاعده مستثنا نیستند.
خاک مناسب برای کشت کاکتوس ها:
خاک گلدان بهینه برای کاکتوس ها نباید در تمام مدت مرطوب باشد زیرا پوسیدگی ریشه رخ خواهد داد و گیاه کاکتوس شما را خراب می کند. یک ترکیب خوب خاک برای گیاه شما ترکیبی است که به راحتی تخلیه می شود. به همین دلیل است که از خاک باغچه برای کاکتوس یا ساکولنت ها نباید استفاده کرد.
این ضروری است که گلدان های شما دارای زهکشی مناسب باشد. مقداری مواد آلی را مخلوط کنید تا خاک سریع خشک نشود. ریشه ها مخلوط خاکی با آب و هوا را ترجیح می دهند، که کاملاً خشک می شوند و به راحتی مرطوب می شوند.
باید به محض مشاهده سیستم ریشه کاکتوس از سوراخ های زهکشی در پایین شروع به آماده سازی مجدد کنید. بیشتر گونه های کاکتوس و ساکولنت ها حداقل یک بار در هر 2 تا 3 سال نیاز به ترمیم مجدد دارند.
برای انواع رشد آهسته هر 3 تا 4 سال یکبار تکرار کنید. در فصل بهار دوباره شروع به رشد می کنند. برای اطمینان از رطوبت ریشه، توصیه می شود که دو روز قبل به گیاه آب دهید.
ارتباط با ما مخلوط خاک گلدان های تجاری دارای عناصر اصلی خاک، با افزودن خزه و ذغال سنگ نارس هستند که برای داشتن رطوبت مورد نیاز گیاه کاکتوس شما بسیار عالی است.
بسیاری از خاکهای آماده کاکتوس، در بازار موجود است، این خاک ها باعث رشد کاکتوس و گیاهان ساکولنت از تکثیر تا بلوغ می شوند.قسمت بالای ظرف را با سنگ ریزه پر کنید تا از پوسیدگی تاج کاکتوس خود جلوگیری کنید.
مصرف کود بیش از حد، ممکن است منجر به رشد ضعیف ریشه و کند شدن رشد شود.
از حدود شهریور ماه به بعد، برای ترغیب یک دوره استراحت، آب را به حداقل برسانید.
به کمپوست اجازه دهید قبل از آبیاری خشک شود.
اگر به آنها اجازه دهید از الگوی طبیعی فصلی خود پیروی کنند، کاکتوس ها و ساکولنتها عملکرد بیشتری پیدا می کنند. یک دوره استراحت، برای تقلید از فصل خشک ، و پس از آن با افزایش آب دنبال می شود تا به عنوان فصل بارانی، نمایش خوبی از گل ها را تضمین کند. همیشه بررسی کنید که چه فصلی مورد نیاز است زیرا بعضی از آنها در زمستان باید استراحت کنند تا در بهار گل ببخشند، در حالی که دیگران در تابستان برای گل در پاییز استراحت می کنند.
کودهای شرکت رهروان رویش سبز برای مصرف کاکتوسها و ساکولنتها:
کود حاوی کلسیم کورت کلسیم:
این کود محصول شرکت اگروبیوسول از کشور اسپانیا که حاوی 10% کلسیم و 2% آمینواسید است. تاثیر آن روی گیاه بدین صورت است:
 • کمک به تشکیل دیواره سلولی
 • تحریک تشکیل ریشه و برگ
 • تنظیم جذب عناصر غذایی
 • جلوگیری از ایجاد ph اسیدی در خاک
کلسیم سیستم ایمنی گیاهان را تقویت کرده و آن ها را در مقابل تهدیدات و خطرات احتمالی مقاوم می‌سازد. رهروان رویش سبز
کمبود کلسیم در کاکتوس باعث نرم شدن دیواره سلولی ساقه گیاه می‌شود و گیاهان آسیب پذیر تر می‌شود. کمبود کلسیم بر روی رشد ریشه تأثیر می‌گذارد و گیاهان با ریشه‌های کم و ضعیف رشد می‌کنند و همچنین برگ‌های جوان بد شکل و چروکیده ظاهر می‌شوند. کاربرد مقدار مشخصی از کلسیم بر روی کاکتوس ها و ساکولنت ها سبب مقاوم سازی این گیاهان می گردد.
کود حاوی آهن کلات آهن سونار:
این کود محصول شرکت سونار مجارستان است، پایدار و محلول درآب با تاثیر سریع و خاصیت پایداری در خاک.
آهن یک عنصر اساسی در کلروفیل سازی و رشد و نمو گیاه است. مهم‌ترین کار آهن در چرخه گیاهی تولید کروفیل می‌باشد که انرژی گیاهان از طریق کلروفیل ها تأمین شده و باعث رشد گیاهان می‌شود. این ماده همچنین در سبزینه گیاه نقش دارد و عدم وجود آن باعث از بین رفتن رنگ سبز برگ‌ها می‌شود. این ماده در ساخت و تشکیل پروتئین نیز نقش دارد و می‌توان گفت یکی از عناصر مهم گیاهان است. آهن عنصر غیر متحرک بوده و به همین علت علائم کمبود آن بیشتر در برگ‌های بالایی یا برگ‌های جوان‌تر ظاهر می‌شود. با کمبود آهن برگ‌ها زرد شده به گونه‌ای که رگبرگ‌ها سبز باقی می‌مانند .با مصرف این محصول می توان کمبود ناشی از آهن را درمان کرد.
کود کامل کمبی 36-12-12:
این کود محصول شرکت هورتیلند از کشور هلند است.ویژگی کود کمبی فست که آن را از دیگر کودهای کامل مجزا می سازد:
 • 100% قابلیت انحلال در آب
 • شامل ذرات ریز همگن که به طور مساوی و به سادگی در آب حل می گردند.
 • اجزای اصلی این کودها دارای کیفیت بالا و عاری از کلر و دیگر عناصر خطرناک می باشد.
 • تمام ریزمغذی های موجود در این کود به صورت کلاته می باشند.
وجود پتاسیم برای گلدهی کاکتوس‌ها اجباری است و اگر این ماده به مقدار کم در دسترس قرار گیرد، گلدهی صورت نگرفته یا گل‌ها ضعیف و کوچک با عمر کم ظاهر می‌شوند و همچنین پتاسیم گیاه را به خشکی مقاوم می‌کند و از بیماری‌هایی چون بیماری‌های قارچی جلوگیری می‌کند.
کود کامل کمبی 20-20-20:
این کود نیز محصول شرکت هورتیلند از کشور هلند است و ویژگی های کود کمبی فست 36-12-12 را داراست.
این کود را می توان در تمام مراحل رشد رویشی کاکتوس و ساکولنت ها  به گیاه عرضه کرد.
کود کامل کمبی 10-52-10:
این کود نیز محصول شرکت هورتیلند از کشور هلند است و ویژگی های کود کمبی فست36-12-12 را داراست.
این کود بهتر است در مراحل ابتدایی رشد در اختیار گیاه قرار داده شود تا در مرحله زایشی از ذخیره انرژی آن بهره گیرد.
فسفر موجب افزایش توان گیاه برای تولید و در نتیجه افزایش عملکرد می گردد.
کود کامل هورتی 20-20-20:
این کود محصول شرکت هورتیلند از کشور هلند است،کارایی مصرف این کود به دلیل :
 • مناسب جهت رشد سیستم ریشه، برگ، گل و کلیه اجزای گیاه.
 • قابل استفاده در مراحل رشد رویشی انواع گیاهان.
 • محصول شرکت هورتیلند از کشور هلند.
 • این محصول 100% قابلیت انحلال در آب را دارد.
 • فرمولاسیون به شکل بلورهای کریستالی ریز و یکدست، مشتق شده از مواد خالص طبیعی، که مناسب برای استفاده در سیستم های آبیاری و یا به صورت محلول پاشی.
 • بدون برجا گذاشتن باقیمانده روی گیاه.
 • عاری از عناصر سمی مانند کلر و دی اوره برای گیاه
 • حاوی تمامی میکروالمنت های ضروری و مورد نیاز به صورت 100% کلات EDTA وEDDHMA
 • دارای 1% اسیدآمینه، که اسیدآمینه موجود در این کودها باعث جذب تدریجی و ماندگاری کود در دراز مدت و همچنین جلوگیری از آبشوئی می شود.
این کود را میتوان در تمام مراحل رشد رویشی کاکتوس و ساکولنت ها به گیاه عرضه کرد.
کود حاوی جلبک دریایی وایتافری:
این کود، محصول شرکت هورتیلند از کشور هلند است. تهیه شده از جلبک دریایی (آسکوفیلیوم نودوسوم) و حاوی عناصر ریزمغذی است که این محصول جهت:
 • تقویت سیستم ریشه ای گیاه
 • آزاد سازی عناصر بلوکه شده در خاک
 • افزایش مقاومت گیاه در برابر استرس های محیطی از طریق سرعت بخشیدن به روند پروتئین سازی به سبب حضور آمینواسیدهای ضروری
 • افزایش جذب و انحلال موادغذایی از طریق کمک به پدیده اسمز
 • تسهیل فعالیت های فیزیکی گیاه به سبب دارا بودن تنظیم کننده های رشد
اسیدآمینه در تمام گیاهان و همچنین گیاهان ساکولنت و کاکتوس کمک موثری در بر طرف نمودن استرس های محیطی اعم از کمبود رطوبت، خشکی و … نموده و در تقویت ریشه زایی و نیز افزایش عملکرد پروتئین سازی در گیاه موثر می باشد.
احتیاط:
هرگز از کودهایی که برای مراقبت از چمن  می باشند، روی ساکولنت ها استفاده نکنید. این کودها ممکن است برای گیاهان علفی عالی باشند اما از نظر مواد مغذی بسیار مضر هستند زیرا از نظر نیتروژن بسیار سرشار هستند. مقدار زیاد نیتروژن تا حد زیادی سرعت رشد رویشی را تقویت می کند که برای ساکولنت ها مفید نیست.
دوز بسیار پایین NPK هنگام کوددهی مورد نیاز است. کودهای آلی با کیفیت خوب در صورت استفاده برای تقویت کاکتوس و سایر ساکولنت ها بسیار طولانی خواهد بود. مواد مغذی در خاک باقی می مانند و به طور همزیستی برای تغذیه خاک و گیاه کار می کنند. ترکیبات مفید موجود در کودهای آلی توسط گیاه به دلیل نیاز کمتری و طبیعی تر توسط گیاه جذب می شوند.همانطور که قبلاً گفته شد ، اگر کود شیمیایی تنها گزینه شماست، حداقل اطمینان حاصل کنید که NPK بسیار کمی دارد و آن را کاملاً رقیق می کنید. رهروان رویش سبز
چه زمانی ساکولنت ها به کود نیاز دارند؟
برای داشتن گیاهی زیبا فقط باید سالی یک بار در طی فصل بهار کوددهی را انجام دهید. یا می توانید کوددهی را  به دفعات تکرار کنید، اما لازم نیست. همیشه در فصل بهار قبل از فصل رشد کوددهی را انجام داده، مگر اینکه شما ساکولنت های زمستانی داشته باشید. سپس بهتر است در پاییز  کوددهی انجام شود.
تعادل خوبی از ازت، پتاسیم و فسفر (20-20-20) برای ساکولنت ها ایده آل است. اگر می خواهید کوددهی انجام دهید، بسیار مراقب باشید، می توانید 1 گرم کود را با 1 لیتر آب مخلوط کرده (فقط 4/1 از مقدار توصیه شده) به صورت آبیاری یا محلول پاشی  به گیاه دهید. پس از تغذیه ساکولنت ها آنها را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار دهید یا در صورت امکان آنها را برای یک روز در بیرون نگه دارید. ارتباط با ما