16
آوریل

گل ارکیده

نام علمی: Orchid sp
نیاز نوری: متوسط
نیاز آبی: متوسط
نوع خاک: سبک
نیاز نوری گل ارکیده:
نیاز نوری گیاه ارکیده بسته به جنس های آن متفاوت است. در فصل زمستان که گرمای خورشید زیاد نیست، می توان از نور مستقیم خورشید استفاده کرد. به طور کلی گل ارکیده به محیطی با نور متوسط و به دور از نور مستقیم آفتاب نیاز دارند. البته این گیاه در نور کمتر نیز می‌تواند به زندگی خود ادامه دهد اما از گلدهی خوبی برخوردار نخواهد بود. یکی از نشانه‌های نور بیش از اندازه برای این گیاه ظهور ته مایه قرمز رنگ در برگ‌های آن است. اگرچه این گیاه نور مستقیم آفتاب را اصلاً دوست ندارد و محیط کم نور را به خوبی تحمل می‌کند اما تاریک بودن بیش از اندازه محیط منجر به ریزش غنچه‌های گل و عدم گلدهی این گیاه می‌شود.
نیاز آبی گل ارکیده:
کیفیت آب مورد استفاده و آبیاری گل ارکیده از مهمترین عوامل محیطی مربوط به پرورش این گل می باشد. این گل را می بایست مانند هر گل پرورشی دیگری به طور کامل آبیاری کرد و پس از آن تا شروع خشک شدن سطح خاک گلدان، نباید به آن آب داد. به طور کلی گل ارکیده گیاه کم توقعی است اما نسبت به بی آبی و خشکی خاک حساس می باشد. آبیاری یکبار در هفته برای این گیاه مناسب می باشد. البته باید دقت داشته باشید که میزان آبیاری به خاک گلدان بستگی دارد که به چه میزان آب را در خودش حفظ می کند.
خاک مورد نیاز برای کشت گل ارکیده:
یکی از مسائل مهم در نگهداری ارکیده انتخاب خاک خوب و مناسب است که گیاه بتواند در آن به خوبی و با کمترین مشکلات رشد کند. ریشه های ارکیده نسبت به سایر گل ها به هوای بیشتری نیاز دارند و خاک معمولی گلدان نمیتواند این هوادهی را برای ریشه ها فراهم نماید بنا بر این باید از یک خاک سست تر و منافذ بیشتر برای کاشت و نگهداری ارکیده استفاده کرد. در بیشتر موارد خزه خشک شده، تراشه های درخت، پوست نارگیل، پرلیت و گلوله های پلی استایرن را با خاک مخلوط می کنند
نکاتی در رابطه با گل ارکیده:
گل ارکیده گیاهی است با شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب، دمای هوای ۱۲ تا ۲۸ درجه سانتی گراد برای این گیاه بسیار مناسب است. دقت داشته باشید که هوای سرد موجب از بین رفتن غنچه ها و هوای گرم باعث رشد بیشتر ساقه ها و نیز گل انگیزی می شود. دمای بالای ۳۰ درجه سانتی گراد موجب مرگ گیاه می شود.