15
Jul

(Persian) طرح کشت محصول بدون خاک در مهریز یزد اجرا شد

Sorry, this entry is only available in Persian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

یزد- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی مهریز گفت: برای نخستین بار در کشور، ۱.۵ هکتار از اراضی مهریز در دهستان ارنان از توابع بخش مرکزی این شهرستان زیر طرح کشت بدون خاک (ان اف تی) رفت.

محمد جعفری روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه نوع کشت ایجاد شده شامل کاهو و سبزی است افزود: در این روش با حذف خاک، گیاه در بستر لایه‌ای از آب پرورش و تغذیه می‌شود.

وی با بیان اینکه با استفاده از این روش عملکرد محصول بین ۶۵۰ تا ۷۰۰ تن در هر هکتار افزایش می‌یابد خاطرنشان کرد: در این روش عملکرد گلخانه‌های سبزی و صیفی از ۲۵۰ تا ۳۰۰ تن در هکتار به ۶۰۰ تا ۷۰۰ تن افزایش می‌یابد.

جعفری یادآور شد: گسترش کشت‌های گلخانه‌ای با روش‌های نوین بر اساس شرایط اقلیمی، مورد حمایت دولت است و کشاورزان می‌توانند استفاده کنند.

به گفته این مسئول هم اکنون ۱۱۰ هکتار از اراضی کشاورزی مهریز به انواع کشت‌های گلخانه‌ای اختصاص دارد.

سطح زیرکشت گلخانه‌های استان یزد بیش از یک هزار و ۶۰۰ هکتار است و این استان با تولید ۴۹۰ هزار تن محصول توانسته ۲۲ درصد تولیدات کشور را به خود اختصاص دهد.

استان یزد هم اکنون به لحاظ سطح زیرکشت و تولید محصولات گلخانه‌ای در جایگاه دوم کشور قرار دارد.

مهریز ۱۷ هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی کشاورزی دارد و با ۵۵ هزار نفر جمعیت در ۳۰ کیلومتری یزد قرار واقع شده است.

منبع خبر: ایرنا